Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Wirtualny taksometr i kasa fiskalna, Bolt twierdzi że ich apliakacja zastępuje taksometr


Rafik
Posty: 1
Registered
Topic starter
(@rafik)
Nowicjusz
Dołączył: 9 miesięcy temu

Bolt ostatnio wysłał swój newsletter w którym pisze, że można zrobić przegląd Taxi bez taksometru w Warszawie pod adresem Łodygowa 27, S.Kuta Motors (tel.: 22 678 77 68, email: kutamotors@gmail.com). Sprawdziłem i okazuje się, że ani na łodygowej ani w żadnym miejscu w Warszawie nie zrobię przeglądu bez fizycznego taksometru!

Bolt ewidentnie wprowadza nas w błąd twierdząc, że można zrobić przegląd taxi w Warszawie bez taksometru.

Wszystkie stacje kontroli pojazdów, na których byłem w Warszawie i do których dzwoniłem odmówiły takie przeglądu!!!!

Gdy wspominałem, że weszła ustawa, która mówi że tradycyjny taksometr i kasę fiskalną mogą zastąpić aplikacje, zapytali jakie są to aplikacje? Odpowiedziałem, że nie wiem... Diagności powiedzieli, że do tej ustawy brakuje dwóch rozporządzeń, które określałyby dokładnie jakie są to aplikacje, powiedzieli że do momentu kiedy te rozporządzenia nie wejdą i nie będzie przygotowanych aplikacji przez ministerstwo to obowiązuje nadal fizyczny taksometr i kasa fiskalna.

Sytuacja jest naprawdę chora, bo wychodzi na to, że muszę kupić taksometr bo tak twierdzą diagności a ustawa okazuje się niedorobionym bublem, bo ministerstwo nie wydało do niej dwóch rozporządzeń i aplikacji taksometru oraz kasy fiskalnej nie ma.

Co ogrsza Bolt leci sobie w ch...ja bo pisze że ich aplikacja może zastąpić taksometr i że nie trzeba kasy fiskalnej. Najeździłem się po mieście jak głupi i nic z tego nie wynika, będę musiał się zastanowić nad zakupem taksometru.

A tutaj link do wspomnianego newslettera w którym Bolt opowiada bajki... https://blog.bolt.eu/pl/taksowka-niezbedne-wyposazenie-i-przeglad/

Napiszcie czy jeździcie nadal dla Bolta? Macie taksometry? Od 1 października 2020 ma wejść w końcu ta nieszczęsna ustawa, chciałbym sobie czasem pojeździć dla jakiejś aplikacji ale też, żeby było to legalne!

2 Odpowiedzi
Admin Driver
Posty: 131
Admin
(@admin-driver)
Zawansowany
Dołączył: 3 lata temu

Cześć @rafik

rozporządzenia o których piszesz już są i weszły one w życie z dniem 1 czerwca 2020

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie aplikacji mobilnej służącej do rozliczania opłaty za przewóz osób - http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000954

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania - http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000957

Więc ustawa która weszła w życie 1 stycznia tzw. Lex Uber oraz obydwa rozporządzenia są już gotowe. Ustawa oraz rozporządzenia wyraźnie mówią, że taksometr nie jest już obowiązkowy i ma go zastąpić oprogramowanie, którego jednak na obecną chwilę brak...

Co ciekawe na stronie Instytutu Transportu Samochodowego który ma patronat nad Stacjami Kontroli Pojazdów w całej Polsce możemy przeczytać "posiadanie taksometru elektronicznego z ważnym dowodem legalizacji nie jest już konieczne"
źródło: http://its.patronat.pl/10952,pl,TAXI.html

Kontrolę nad Stacjami Kontroli Pojazdów mają władze samorządowe i to one decydują której SKP przyznają lub odbierają zezwolenie / koncesję na działalność SKP. W wielu miastach władze samorządowe trzymają pod butem wszystkie SKP i definitywnie zabraniają puszczania przeglądów bez taksometrów, a nawet jak wam się uda zrobić taki przegląd i wbić w urzędzie komunikacyjnym pieczątkę TAXI to możecie polec w Wydziale Licencji i Transportu Drogowego, który przed wydaniem licencji lub wypisu może zarządzać dokumentów legalizacji taksometru z samochodu na który staracie się o licencji lub wypis.

Oczywiście są miasta, które nie robią problemów zarówno na stacjach SKP jak i w Wydziałach Licencji i Transportu Drogowego i wydają licencje na samochody bez taksometrów.

Inną kwestią jest kontrola Inspekcji Transportu Drogowego, Policji czy Urzędu Skarbowego - te służby nadal traktują brak taksometru i kasy fiskalnej jak przestępstwo lub wykroczenie.

Powodem tego jest nadal brak wskazania która aplikacje mogą zastąpić taksometr i kasę fiskalną. Na obecną chwilę mamy już całą papierologię czyli ustawę i rozporządzenia precyzujące jak to ma wszystko działać. Czas na wdrożenie... konkretnego oprogramowania i zatwierdzenie go przez MC i Urząd Miar.

Jedno jest pewnie - związkowi taksówkarze przegrali batalię ustawodawczą, słali na potęgę pisma do ministrów i premiera krytykując pomysł mobilnej aplikacji taksometru, wskazując że nie mogą one na podstawie GPS wyliczać kosztów.

Rozporządzenia które weszły w życie z dniem 1 czerwca mówią jasno "aplikacja mobilna służąca do rozliczania opłat za przewóz osób ma wyliczać orientacyjne długości trasy przewozu przy użyciu systemu nawigacji satelitarnej".

Tak czy inaczej pozostaje nam czekać na apki, a póki co na obecną chwilę żeby być 100% legalnym trzeba mieć fizyczny taksometr i kasę fiskalną.

Odpowiedz
lowrider
Posty: 51
Registered
(@lowrider)
Średnio zaawansowany
Dołączył: 2 lata temu

Jeden wielki pierdolnik zrobili, niby idzie to w dobrym kierunku, ale nadal absurd goni absurd i dopóki nie będzie tej "aplikacji widmo" to będzie to co mamy. Ja już nie mogę się doczekać tej aplikacji ;p

Odpowiedz
Udostępnij: