Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Nowy w BOLT- jak zacząć od stycznia 2020  

przemek1603
Registered
(@przemek1603)
Nowicjusz

Witam was. 

Jeszcze jako kierowca uber/bolt nie jeździłem choć rozważam to od bardzo dawna. 

W najbliższym czasie będę wymieniał samochód już z myślą o bolcie i chciałbym już zacząć jeździć na bolcie w dość większym wymiarze godzin. 

Zależy mi na tym by wszystko było w pełni legalne, by mieć stuprocentową pewność że ITD będzie mogła mi co najwyżej naskoczyc w związku z tym kieruje do was pytanie. 

1) co z OC? Jeśli kupię samochód i wykupie na niego standardową polisę czy będę mógł mieć z tego tytułu nieprzyjemności w przypadku kontroli ITD?

2) Działalnosc gospodarcza- jak wygląda sytuacja? Ja takowej nie posiadam lecz jeśli będzie trzeba to jak najbardziej mogę założyć 

3) jak będzie wyglądał proces wyrabiania licencji 

Z góry wam bardzo dziękuję za wszystkie porady. Chcę jeździć w 100proc. legitnie. 

Tagi
1 Reply
Admin Driver
Admin
(@admin-driver)
Średnio zaawansowany

Cześć, zamieszczam treść wiadomości, którą Bolt wysłał do kierowców wczoraj (29 grudnia). Jest sporo informacji odnośnie tego jak będzie wyglądała praca w Bolcie od 2020 roku.

Nowe regulacje w 2020 - co, gdzie i kiedy?

Za kilka dni przywitamy Nowy Rok 2020, który dla całej branży przewozu osób w Polsce będzie rokiem przełomowym. Od 1 stycznia zaczną obowiązywać regulacje prawne, które nałożą na Bolt, partnerów flotowych i kierowców nowe wymagania. Kluczową zmianą z punktu widzenia kierowcy jest konieczność uzyskania licencji taxi.

Image

Dokumenty kierowcy

Ty, jako kierowca, nie odczujesz zmiany przepisów od razu. Kluczową datą będzie bowiem 01.04, gdyż to od tego momentu Bolt nie będzie mógł współpracować z kierowcami i flotami bez licencji taxi. 

To nie znaczy, że z uzyskaniem dokumentów należy czekać do ostatniego dzwonka. Wręcz przeciwnie - im wcześniej uzyskasz odpowiednie uprawnienia, tym szybciej będziesz mógł korzystać z przywilejów, jakie daje Ci ich posiadanie. Pamiętaj, że dokumentów nie uzyskasz od ręki, więc lepiej zająć się tym jak najszybciej. 

Chcąc legalnie świadczyć usługi przewozu taksówką, kierowcy prowadzący własną działalność gospodarczą będą musieli posiadać licencję taxi, a kierowcy współpracujący z partnerami flotowymi - wypis licencji od partnera. Na spotkanie z partnerem flotowym w Wydziale Komunikacji w celu uzyskania wypisu z licencji zabierz ze sobą następujące dokumenty:

• Umowę o pracę lub zlecenie - jeżeli jesteś zatrudniony przez partnera
  • Tytuł własności pojazdu (umowa najmu, dokumenty leasingowe)
  • Badania lekarskie (orzeczenie lekarskie i badania psychotechniczne dla kierowców)
  • Zaświadczenie o niekaralności (nie starsze niż 30 dni w dniu składania wniosku)
  • Dowód rejestracyjny pojazdu wraz z wbitą adnotacją taxi (szczegóły poniżej)

Dokumenty samochodu 

Każde auto będzie musiało przejść dodatkowe badanie techniczne, aby w dowodzie rejestracyjnym wbita została adnotacja taxi. Rozporządzenie regulujące wymagania jakie powinien spełnić pojazd jest już ukończone. Ważne jest to, że do przejścia takiego badania nie będzie konieczne posiadanie zamontowanego taksometru oraz dodatkowej instalacji elektrycznej.

Oznakowanie pojazdu jest wymagane we wszystkich miastach, jednak uregulowane jest lokalnymi uchwałami miejskimi. Numer boczny, identyfikator oraz dodatkowe oznakowanie powinieneś(-aś) otrzymać w urzędzie w momencie odbierania licencji lub wypisu. Wymagania dotyczące wyglądu tak zwanego koguta taxi są jednakowe dla całego kraju.

Co muszą zrobić partnerzy flotowi?

Partnerzy flotowi będą zobowiązani do zdobycia nowej licencji taxi lub wymiany aktualnie posiadanej na nową, która pozwoli im zatrudniać i współpracować z większą liczbą kierowców. Floty operujące w kilku miastach będą musiały ubiegać się o osobną licencję w każdym z miast. Wiemy, że druki licencji i wypisów są w produkcji i w połowie stycznia będą dostarczane do miast. Należy pamiętać o tym, że niektóre urzędy mogą potrzebować więcej czasu na uruchomienie nowej procedury wydawania licencji i wypisów. 

Co będzie musiał zrobić Bolt?

Ustawa wprowadza pojęcie pośrednika w przewozie osób. W pierwszym kwartale przyszłego roku Bolt będzie ubiegał się o nową licencję dla pośrednika w przewozie osób.

Co jeszcze planują ministerstwa?

Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Infrastruktury pracuje nad dostarczeniem nam zupełnie nowego rozwiązania, jakim będzie e-kasa fiskalna w formie oprogramowania. Rozwiązanie to pozwoli każdemu kierowcy na obsługę przejazdów gotówkowych bez konieczności zakupu tradycyjnej kasy fiskalnej, a paragony będą mogły być wysyłane drogą elektroniczną.

Poniżej znajdziesz listę ustaw i rozporządzeń, z których wynikają nowe regulacje prawne:

• Ustawa o transporcie drogowym 
  • Rozporządzenie ws. warunków technicznych i wyposażenia samochodu
  • Rozporządzenie dotyczące oprogramowania e-kas
  • Rozporządzenie dot. aplikacji
  • Rozporządzenie określające wzór licencji i wypisu
  • Rozporządzenie określające koszt za licencje i wypis

Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem wsparcia kierowców. W razie jakichkolwiek pytań, jesteśmy tu po to, aby pomóc Ci szybko i sprawnie uzyskać wymagane uprawnienia. Zachęcamy także do wizyty w urzędach miast - pracownicy instytucji państwowych udzielą Ci szczegółowych informacji i pomogą poprawnie skompletować wszystkie wymagane dokumenty. 

Komu w drogę, temu Bolt!

Odpowiedz
Udostępnij: