[Przyklejony] Nowe przepisy dotyczące przewozu osób od 1 stycznia 2020  

Admin Driver
Admin
(@admin-driver)
Średnio zaawansowany

Nowe przepisy dotyczące przewozu osób od 1 stycznia 2020

W poniedziałek 3 czerwca Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

Celem nowelizacji jest wprowadzenie jednakowych dla wszystkich przedsiębiorców warunków prowadzenia pośrednictwa przy przewozie osób, zapewniając uczciwą i równą konkurencję, bezpieczeństwo pasażerów oraz skuteczną kontrolę prawidłowości wykonywania tego rodzaju działalności gospodarczej. Kierunek wprowadzonych zmian jest dobrą informacją dla partnerów, kierowców, oraz całego rynku przewozu osób.

Ustawa wprowadza instytucję pośrednictwa przy przewozie osób, określając ją jako działalność gospodarczą polegającą na przekazywaniu zleceń przewozu osób, zawieraniu umowy przewozu w imieniu klienta lub przedsiębiorcy wykonującego przewóz osób oraz pobieraniu opłaty za przewóz osób. Wykonywanie powyższych czynności będzie wymagało uzyskania odpowiedniej licencji, o którą Uber będzie się ubiegał, spełniając wszystkie stawiane wymagania.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2020 roku oznaczają dostosowanie wymogów obowiązujących na platformie Uber do nowego prawa. Naszym celem będzie zapewnienie jak największego wsparcia kierowcom i partnerom korzystającym z platformy w trakcie wprowadzania wymaganych przez prawo zmian - o szczegółach tego procesu będziemy informować na bieżąco.

15 Odpowiedzi
lowrider
Registered
(@lowrider)
Początkujący

Masz więcej informacji na temat obecnych wymagań? Może nie będzie trzeba robić licencji taxi? Z tego co wiem w Globe Taxi jeżdżą niby taksówkarze a tak naprawdę masa pracowników - szczególnie tych w białych taksówkach Globe Taxi nie ma licencji i nie zna miasta (jeżdżą na nawigacji) a licencje są podobno przypisane do auta - kierowcy się zmieniają. Nawet myślałem żeby się do nich zgłosić 🙂 Może partnerzy Ubera i Bolta pod których się podpinamy i wynajmujemy samochód będą dawać auta z licencją?

Odpowiedz
Admin Driver
Admin
(@admin-driver)
Średnio zaawansowany

Postaram się zadzwonić w jedno miejsce i dowiedzieć "co i jak" - dam znać po weekendzie.

Odpowiedz
lowrider
Registered
(@lowrider)
Początkujący

@admin-driver mam info, że tak naprawdę to się chyba nic nie zmieni xD

podobno całe to zamieszanie to tak naprawdę sprężynka ITD, które po zmianach będzie dostawać kasę od partnerów, którzy będą musieli wykupić licencję od ITD  https://gitd.gov.pl/dla-przedsiebiorcow/licencjezezwolenie-na-wykonywanie-zawodu-przewoznika-drogowego/przewoz-rzeczy/wnioski-i-druki-do-pobrania/

więc generalnie będzie jak było 😉

Odpowiedz
lowrider
Registered
(@lowrider)
Początkujący

Uberwysłał info odnośnie zmian w przepisach i dostosowaniu się do nich. Wychodzi na to, że nic się nie zmieni poza tym co pisałem wyżej, nasi partnerzy rozliczeniowi muszą zrobić licencję taxi 🙂 Podobno wszystkie samochody mają być oznakowane, czyli każdy kierowca Uber/Bolt będzie musiał mieć koguta jak taxi i co się z tym wiążę, będą traktowani na równi z taxi czyli będą mogli stawać na postojach taxi i zatrzymywać się na przystankach. Ciekawy jestem widoku tych setek samochodów z kogutami uber/taxi zapychających postoje taxi, cierpy oszaleją ze złości xD

Odpowiedz
2 Odpowiedzi
kozinhoz35
Registered
(@kozinhoz35)

Nowicjusz

@lowrider

Ja nie wiem jak ty to czytasz, ale oczywiście że nie będzie tak samo.  Nowe przepisy zobowiązują pośrednika do weryfikacji, czy KIEROWCA, któremu zleca przewóz, POSIADA LICENCJĘ na przewóz osób. I na odwrót – kierowca, będzie mógł korzystać ze zleceń przewozu pochodzących wyłącznie od licencjonowanego przedsiębiorcy. O tyle dobrze, że zmieni się sposób uzyskania licencji, bo nie będzie egzaminu z topografii. Podsumowując, żeby jeździć od przyszłego roku, musisz mieć licencję, firma musi mieć odpowiednią licencję, przebadane auto + 'kogut'. 

Odpowiedz
lowrider
Registered
(@lowrider)

Początkujący

@kozinhoz35 skoro jesteś podpięty pod konto pośrednika, który posiada licencję można uznać, że te zlecenia pochodzą od niego, zatem sam już nie musisz posiadać licencji bo twój pośredni - partner ją ma. Badania dobrze mieć zrobione i teraz a to jak będzie wyglądać sprawa z oznakowaniem to czas pokaże jak będzie, śmiem twierdzić że będzie można jeździć bez oznakowania.

Odpowiedz
ministerpl
Registered
(@ministerpl)
Nowicjusz

Własnie czytam ustawę i zmiany wprowadzone 8 listopada do ustawy tutaj link: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20011251371/U/D20011371Lj.pdf
Kilka najważniejszych wpisów które wychwyciłem:

Art.13b.63)1. Rozliczenie opłaty za przewóz osób samochodem osobowym, wtym taksówką, zwyjątkiem przewozu okazjonalnego, októrym mowa wart.18ust.4b pkt2, może się odbywać przy użyciu aplikacji mobilnej spełniającej wymagania określone wprzepisach wydanych na podstawie ust.4 oraz wymagania dla kas rejestrują-cych mających postać oprogramowania określone wprzepisach opodatku od towarów iusług.2.Aplikacja mobilna może działać przy udziale systemu teleinformatycznego. Wymiana danych pomiędzy aplikacją mobilną asystemem teleinformatycznym zapewnia bezpieczeństwo przesyłania danych.

wklejam tutaj art 5.b opis dla kierwoców transportu krajowego ( nie załączam 5.a miedzynarodowy  i 5.c  warunki otrzymania licencji) - na podstawie którego bazują przepisy:

Art.5b.1. Podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób:

1)samochodem osobowym,

2)pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7inie więcej niż 9osób łącznie zkierowcą,

3)taksówką

wymaga uzyskania odpowiedniej licencji.

Art.5b.2.17)Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy wymaga uzyska-nia odpowiedniej licencji. 2.18)Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego wzakresie pośrednictwa przy przewozie:

1)rzeczy,

2)osóbwymaga uzyskania odpowiedniej licencji.

3.Licencji, októrej mowawust.1i2, udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 2lata inie dłuższy niż 50lat, uwzględniając wniosek strony.

4.Licencja, októrej mowa wust.1 i2, jest zezwoleniem w rozumieniu ustawy z dnia 6marca 2018r. Prawo przedsiębiorców

dwa z ciekawszych zapisów dotyczących kierowców ( będą teraz nazywani przedsiębiorcami)  i ich partnerów.

Art.5d.30)Przedsiębiorca wykonujący transport drogowy w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób jest obowiązany prowadzić takie pośrednictwo wyłącznie na rzecz przedsiębiorców posiadających odpowiednią licencję, októrej mowa wart.5b ust.1.

Art.5e.30)Zabrania się prowadzenia pośrednictwa przy przewozie osób wprzewozach okazjonalnych wyko-nywanych pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 7osób łącznie zkierowcą.

czyli partner będzie mógł zatrudnić osobę która podlega ustawie 5b. natomiast zniknie całkowicie partnerstwo przy przewozach okazjonalnych.

o będzie potrzebna licencja na konkretny pojazd

7.Po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przedsiębiorca przedkłada do organu, októrym mowa w art. 7ust.2, wykaz pojazdów zawierający następujące informacje:

1)markę, typ;

2)rodzaj/przeznaczenie;

3)numer rejestracyjny;

3a)41)kraj rejestracji;

4)numer VIN;

5)wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem

Tym samym  najtaniej dla nas kierowców będzie jeśli pojazdy którymi będziemy jeździć  będą miały wbitą taksówkę w dowodzie - wyższe koszty oc oraz badań technicznych.

i jeszcze troche ważnego bełkotu

Art.8.1. Licencji, októrych mowawart.5bust.1i2, udziela się na wniosek przedsiębiorcy złożony wformiepisemnej, wpostaci papierowej lub wpostaci elektronicznej, po uiszczeniu opłaty, októrej mowawart.41ust.1pkt1.2.Wniosek, októrym mowawust.1, zawiera:1)oznaczenie przedsiębiorcy, jego adres isiedzibę albo miejsce zamieszkania;2)42)informację owpisie do Centralnej Ewidencji iInformacji oDziałalności Gospodarczej (CEIDG) albo numer wrejestrze przedsiębiorców wKrajowym Rejestrze Sądowym (KRS), jeżeli są wymagane;2)43)informację owpisie do Centralnej Ewidencji iInformacji oDziałalności Gospodarczej (CEIDG) albo numer wrejestrze przedsiębiorców wKrajowym Rejestrze Sądowym (KRS):a)w przypadku licencji, októrych mowa wart.5b ust.1 iust.2pkt1, jeżeli są wymagane,b)w przypadku licencji, októrej mowa wart.5b ust.2pkt2;3)numer identyfikacji podatkowej (NIP);4)określenie rodzaju izakresu transportu drogowego, awzakresie transportu drogowego taksówką –także obszaru wykonywania przewozu;5)określenie czasu, na który licencja ma być udzielona;6)44)określenie rodzaju iliczby pojazdów samochodowych, które przedsiębiorca będzie wykorzystywał do wykonywania transportu drogowego –wprzypadku wykonywania transportu drogowego wzakresie, októrym mowawart.5bust.1pkt1i2;6)45)określenie rodzaju iliczby pojazdów samochodowych, które przedsiębiorca będzie wykorzystywał do wyko-nywania transportu drogowego –wprzypadku wykonywania transportu drogowego wzakresie, októrym mowa wart.5b ust.1;7)44)określenie liczby wypisów zlicencji –wprzypadku wykonywania transportu drogowego wzakresie, októrym mowawart.5bust.1pkt1i2.7)45)określenie liczby wypisów zlicencji –wprzypadku wykonywania transportu drogowego wzakresie, októrym mowa wart.5b ust.1

Odpowiedz
Admin Driver
Admin
(@admin-driver)
Średnio zaawansowany

Fajnie że rozpisałeś tą nowelę, ja zaglądałem jakiś czas temu do tego PDFa ale lenistwo wygrało ze mną....  Z innej beczki, ciekawe czy zmaleje ilość kierowców przez te dodatkowe "udogodnienia"? Do marca można będzie śmigać na starych zasadach, a potem zobaczymy jak to wyjdzie wszystko w praktyce.

Odpowiedz
klakier
Registered
(@klakier)
Nowicjusz

Panowie ja tam nie jestem tak optymistycznie nastawiony,ponieważ jasno jest sformułowane że nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 01.01.2020.I tu w/g ,mnie jest problem -bo jak wchodzą z dniem to będą również WYMAGANE a  co za tym idzie przy kontroli drogowej będzie trzeba okazać badania lekarskie i psychotechniczne uprawniające do kierowania,pod warunkiem że partner wbije w dowód rej. Taxi . Okres przejściowy  od stycznia do marca to umowa ubera z partnerami,aby przygotować kierowców i pojazdy do legalnej jazdy ale przepisy będą w/g mnie egzekwowane przez Policję i ITD od -1.01.2020 r. wraz z momentem wejścia w życie tych przepisów.

Jeżeli uważacie inaczej to chętnie poczytam jak wy to interpretujecie.

Odpowiedz
lowrider
Registered
(@lowrider)
Początkujący

No właśnie cholera wie jak to będzie... partner miał dzwonić i informować o zmianach.... jest połowa listopada i cisza z ich strony, a czasu do pierwszego już niewiele zostało. 

@klakier masz rację z dniem 1 stycznia wchodzą przepisy i od tego dnia mogą je egzekwować i myślę, że oklejone auta mogą być kontrolowane. Ciekawe czy partnerzy będą blokować od 1szego konta osobom, które mają swoje prywatne i nieoklejone auto bez licencji i badań? Czy będą czekać do marca, a może w ogóle nie będą blokować?

Odnośnie policji - jeżeli partnerzy nie będą blokować ludzi z prywatnymi autami to teoretycznie policja może mieć problem z egzekwowaniem tych nowych przepisów, bo jak będą namierzać prywatne auta? Będą z lornetkami wypatrywać czy wieziesz kogoś z tyłu na siedzeniu a z przodu masz srajfona w łapce? Tak czy inaczej badania przydałoby się już zrobić... ehhhh   

btw. widział już ktoś samochody z kogutami ubera, co to niby za darmo brandują?

Odpowiedz
klakier
Registered
(@klakier)
Nowicjusz

"koguty" oraz naklejki na drzwi będą wydawane od stycznia z tego co wiem i w gratisie dla tych samochodów co mają zrobione 90 przejazdów w miesiącu pod warunkiem że partner wyrobi potrzebną licencję.Ja się zastanawiam jeszcze nad jedną sprawą  a mianowicie nad sytuacją samochodów które jeżdżą a są z wypożyczalni brane  bo jak wymagane będzie wbicie  taxi do dowodu rejestracyjnego to ...chyba żadna wypożyczalnia na to sobie nie pozwoli aby obniżyć wartość swojego samochodu pieczątka taxi.Ponadto zostaje jeszcze sprawa samochodów które są w leasingu bo część jeżdżących pojazdów jest również w leasingu i tu już sprawa banku jak do tego podejdzie.

Odpowiedz
Koper
Registered
(@koper)
Nowicjusz

Mam pytanie czy aby wykonać licencje na przewóz osób w danej miejscowości to trzeba mieć swoją działalność gospodarczą czy można to zrobić prywatnie albo podpiąć się pod kogoś? 

Odpowiedz
1 Odpowiedz
Sargon
Registered
(@sargon)

Nowicjusz
Wysłany przez: @koper

Mam pytanie czy aby wykonać licencje na przewóz osób w danej miejscowości to trzeba mieć swoją działalność gospodarczą czy można to zrobić prywatnie albo podpiąć się pod kogoś? 

Trzeba mieć działalności i dodane PKD 49.39.Z

Odpowiedz
Naamach
Registered
(@naamach)
Nowicjusz

Witam serdecznie,

chciałbym się upewnić w swoim stanowisku pytając o zdanie osób z forum.

Moja sytuacja wygląda następująco:

a) posiadam licencje na przewóz drogowy osób taksówką

b) prowadzę działalność gospodarczą z rozszerzonym pkd własnie o wyżej wspomnianą działalność

c) mój samochód jest dostosowany do przewozu osób taksówką (inaczej nie uzyskałbym licencji) czyli wbity w dowod. rejst. "Taxi" rozszerzone ubezpieczenie OC o taxi.

Rozumiem, że od 1 stycznia mogę nie używać kasy fiskalnej ponieważ zastąpi ją aplikacja? Z racji tego, że Minister cyfryzacji nie wydał jeszcze rozporządzenia jakie wymogi ma spełniać aplikacja to  rozumiem, że póki takiego rozporządzenia nie wyda to można spokojnie jeździć na tej którą obecnie posługuje się bolt?

Co więcej jak wygląda sprawa zatrudnienia kierowców przeze mnie?

Czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą i posiadająca licencję (na przewóż drogowy osób taksówką) będę mógł zatrudniać kierowców którzy będą jeździli na moim aucie (oczywiście oznakowanym "TAXI" bo przeciez nie musi mieć kogut napisane "BOLT", z wbitym w dowodzie rej, "TAXI"), będą posiadali zaświadczenie o niekaralności oraz ważne badania, które będą mówiły o tym, że nie ma przeciwskazań do pracy jako kierowca. Będą zatrudnieni u mnie na "umowę zlecenia".

Czy to prawidłowe myślenie czy błędne. Proszę o i informację od forumowiczów.

Pozdrawiam

Odpowiedz
1 Odpowiedz
Admin Driver
Admin
(@admin-driver)

Średnio zaawansowany

@naamach

Jeżeli chcesz zatrudniać ludzi powinieneś złożyć stosowne oświadczenie.

Na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu 19115 w dziale Transport Drogowy Taksówką jest dużo ciekawych informacji, polecam poczytać.

Jeden z artykułów na powyższej stronie odnosi do tego: Jak zrobić licencję taksówkarza w Warszawie - krok po kroku jest opisana cała procedura: jakie dokumenty, jakie koszty, gdzie co złożyć itd. https://warszawa19115.pl/-/licencja-na-wykonywanie-krajowego-transportu-drogowego-w-zakresie-przewozu-osob-taksowka

W powyższym artykule jest fragment "Wymaganie dokumenty" i w pkt 5 możemy przeczytać, cytuję:

5. Oświadczenie o zamiarze zatrudniania kierowców lub o zamiarze współpracy z osobami niezatrudnionymi, spełniającymi warunki ustawowe.

Czyli należałoby złożyć takie oświadczenie i będziesz mógł współpracować z innymi kierowcami.

Odnośnie pytań dotyczących taksometru, to tak jak napisałeś, ministerstwo nie przygotowało jeszcze pełnych wytycznych, dlatego to co wymieniłeś w punktach: a, b, c  na obecną chwilę wystarcza do pełnej legitności 😉

Odpowiedz
Udostępnij: