Powiadomienia
Wyczyść wszystko

[Przyklejony] Nowe przepisy dotyczące przewozu osób od 1 stycznia 2020


Admin Driver
Posty: 130
Admin
Topic starter
(@admin-driver)
Zawansowany
Dołączył: 3 lata temu

Nowe przepisy dotyczące przewozu osób od 1 stycznia 2020

W poniedziałek 3 czerwca Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

Celem nowelizacji jest wprowadzenie jednakowych dla wszystkich przedsiębiorców warunków prowadzenia pośrednictwa przy przewozie osób, zapewniając uczciwą i równą konkurencję, bezpieczeństwo pasażerów oraz skuteczną kontrolę prawidłowości wykonywania tego rodzaju działalności gospodarczej. Kierunek wprowadzonych zmian jest dobrą informacją dla partnerów, kierowców, oraz całego rynku przewozu osób.

Ustawa wprowadza instytucję pośrednictwa przy przewozie osób, określając ją jako działalność gospodarczą polegającą na przekazywaniu zleceń przewozu osób, zawieraniu umowy przewozu w imieniu klienta lub przedsiębiorcy wykonującego przewóz osób oraz pobieraniu opłaty za przewóz osób. Wykonywanie powyższych czynności będzie wymagało uzyskania odpowiedniej licencji, o którą Uber będzie się ubiegał, spełniając wszystkie stawiane wymagania.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2020 roku oznaczają dostosowanie wymogów obowiązujących na platformie Uber do nowego prawa. Naszym celem będzie zapewnienie jak największego wsparcia kierowcom i partnerom korzystającym z platformy w trakcie wprowadzania wymaganych przez prawo zmian - o szczegółach tego procesu będziemy informować na bieżąco.

35 Odpowiedzi
lowrider
Posty: 51
Registered
(@lowrider)
Średnio zaawansowany
Dołączył: 2 lata temu

Masz więcej informacji na temat obecnych wymagań? Może nie będzie trzeba robić licencji taxi? Z tego co wiem w Globe Taxi jeżdżą niby taksówkarze a tak naprawdę masa pracowników - szczególnie tych w białych taksówkach Globe Taxi nie ma licencji i nie zna miasta (jeżdżą na nawigacji) a licencje są podobno przypisane do auta - kierowcy się zmieniają. Nawet myślałem żeby się do nich zgłosić 🙂 Może partnerzy Ubera i Bolta pod których się podpinamy i wynajmujemy samochód będą dawać auta z licencją?

Odpowiedz
2 Odpowiedzi
przemek1603
Registered
(@przemek1603)
Dołączył: 1 rok temu

Nowicjusz
Posty: 3

Witam was. 

Jeszcze jako kierowca uber/bolt nie jeździłem choć rozważam to od bardzo dawna. 

W najbliższym czasie będę wymieniał samochód już z myślą o bolcie i chciałbym już zacząć jeździć na bolcie w dość większym wymiarze godzin. 

 

Zależy mi na tym by wszystko było w pełni legalne, by mieć stuprocentową pewność że ITD będzie mogła mi co najwyżej naskoczyc w związku z tym kieruje do was pytanie. 

 

1) co z OC? Jeśli kupię samochód i wykupie na niego standardową polisę czy będę mógł mieć z tego tytułu nieprzyjemności w przypadku kontroli ITD?

2) Działalnosc gospodarcza- jak wygląda sytuacja? Ja takowej nie posiadam lecz jeśli będzie trzeba to jak najbardziej mogę założyć 

3) jak będzie wyglądał proces wyrabiania licencji 

 

Z góry wam bardzo dziękuję za wszystkie porady. Chcę jeździć w 100proc. legitnie. 

 

 

Odpowiedz
Admin Driver
Admin
(@admin-driver)
Dołączył: 3 lata temu

Zawansowany
Posty: 130
Admin Driver
Posty: 130
Admin
Topic starter
(@admin-driver)
Zawansowany
Dołączył: 3 lata temu

Postaram się zadzwonić w jedno miejsce i dowiedzieć "co i jak" - dam znać po weekendzie.

Odpowiedz
lowrider
Posty: 51
Registered
(@lowrider)
Średnio zaawansowany
Dołączył: 2 lata temu

@admin-driver mam info, że tak naprawdę to się chyba nic nie zmieni xD

podobno całe to zamieszanie to tak naprawdę sprężynka ITD, które po zmianach będzie dostawać kasę od partnerów, którzy będą musieli wykupić licencję od ITD  https://gitd.gov.pl/dla-przedsiebiorcow/licencjezezwolenie-na-wykonywanie-zawodu-przewoznika-drogowego/przewoz-rzeczy/wnioski-i-druki-do-pobrania/

więc generalnie będzie jak było 😉

Odpowiedz
lowrider
Posty: 51
Registered
(@lowrider)
Średnio zaawansowany
Dołączył: 2 lata temu

Uberwysłał info odnośnie zmian w przepisach i dostosowaniu się do nich. Wychodzi na to, że nic się nie zmieni poza tym co pisałem wyżej, nasi partnerzy rozliczeniowi muszą zrobić licencję taxi 🙂 Podobno wszystkie samochody mają być oznakowane, czyli każdy kierowca Uber/Bolt będzie musiał mieć koguta jak taxi i co się z tym wiążę, będą traktowani na równi z taxi czyli będą mogli stawać na postojach taxi i zatrzymywać się na przystankach. Ciekawy jestem widoku tych setek samochodów z kogutami uber/taxi zapychających postoje taxi, cierpy oszaleją ze złości xD

Odpowiedz
2 Odpowiedzi
kozinhoz35
Registered
(@kozinhoz35)
Dołączył: 2 lata temu

Nowicjusz
Posty: 1

@lowrider

Ja nie wiem jak ty to czytasz, ale oczywiście że nie będzie tak samo.  Nowe przepisy zobowiązują pośrednika do weryfikacji, czy KIEROWCA, któremu zleca przewóz, POSIADA LICENCJĘ na przewóz osób. I na odwrót – kierowca, będzie mógł korzystać ze zleceń przewozu pochodzących wyłącznie od licencjonowanego przedsiębiorcy. O tyle dobrze, że zmieni się sposób uzyskania licencji, bo nie będzie egzaminu z topografii. Podsumowując, żeby jeździć od przyszłego roku, musisz mieć licencję, firma musi mieć odpowiednią licencję, przebadane auto + 'kogut'. 

Odpowiedz
lowrider
Registered
(@lowrider)
Dołączył: 2 lata temu

Średnio zaawansowany
Posty: 51

@kozinhoz35 skoro jesteś podpięty pod konto pośrednika, który posiada licencję można uznać, że te zlecenia pochodzą od niego, zatem sam już nie musisz posiadać licencji bo twój pośredni - partner ją ma. Badania dobrze mieć zrobione i teraz a to jak będzie wyglądać sprawa z oznakowaniem to czas pokaże jak będzie, śmiem twierdzić że będzie można jeździć bez oznakowania.

 

Odpowiedz
ministerpl
Posty: 1
Registered
(@ministerpl)
Nowicjusz
Dołączył: 1 rok temu

Własnie czytam ustawę i zmiany wprowadzone 8 listopada do ustawy tutaj link: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20011251371/U/D20011371Lj.pdf
Kilka najważniejszych wpisów które wychwyciłem:

Art.13b.63)1. Rozliczenie opłaty za przewóz osób samochodem osobowym, wtym taksówką, zwyjątkiem przewozu okazjonalnego, októrym mowa wart.18ust.4b pkt2, może się odbywać przy użyciu aplikacji mobilnej spełniającej wymagania określone wprzepisach wydanych na podstawie ust.4 oraz wymagania dla kas rejestrują-cych mających postać oprogramowania określone wprzepisach opodatku od towarów iusług.2.Aplikacja mobilna może działać przy udziale systemu teleinformatycznego. Wymiana danych pomiędzy aplikacją mobilną asystemem teleinformatycznym zapewnia bezpieczeństwo przesyłania danych.

wklejam tutaj art 5.b opis dla kierwoców transportu krajowego ( nie załączam 5.a miedzynarodowy  i 5.c  warunki otrzymania licencji) - na podstawie którego bazują przepisy:

Art.5b.1. Podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób:

1)samochodem osobowym,

2)pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7inie więcej niż 9osób łącznie zkierowcą,

3)taksówką

wymaga uzyskania odpowiedniej licencji.

Art.5b.2.17)Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy wymaga uzyska-nia odpowiedniej licencji. 2.18)Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego wzakresie pośrednictwa przy przewozie:

1)rzeczy,

2)osóbwymaga uzyskania odpowiedniej licencji.

3.Licencji, októrej mowawust.1i2, udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 2lata inie dłuższy niż 50lat, uwzględniając wniosek strony.

4.Licencja, októrej mowa wust.1 i2, jest zezwoleniem w rozumieniu ustawy z dnia 6marca 2018r. Prawo przedsiębiorców

 

dwa z ciekawszych zapisów dotyczących kierowców ( będą teraz nazywani przedsiębiorcami)  i ich partnerów.

Art.5d.30)Przedsiębiorca wykonujący transport drogowy w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób jest obowiązany prowadzić takie pośrednictwo wyłącznie na rzecz przedsiębiorców posiadających odpowiednią licencję, októrej mowa wart.5b ust.1.

 

Art.5e.30)Zabrania się prowadzenia pośrednictwa przy przewozie osób wprzewozach okazjonalnych wyko-nywanych pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 7osób łącznie zkierowcą.

 

czyli partner będzie mógł zatrudnić osobę która podlega ustawie 5b. natomiast zniknie całkowicie partnerstwo przy przewozach okazjonalnych.

o będzie potrzebna licencja na konkretny pojazd

 

7.Po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przedsiębiorca przedkłada do organu, októrym mowa w art. 7ust.2, wykaz pojazdów zawierający następujące informacje:

1)markę, typ;

2)rodzaj/przeznaczenie;

3)numer rejestracyjny;

3a)41)kraj rejestracji;

4)numer VIN;

5)wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem


Tym samym  najtaniej dla nas kierowców będzie jeśli pojazdy którymi będziemy jeździć  będą miały wbitą taksówkę w dowodzie - wyższe koszty oc oraz badań technicznych.

 

i jeszcze troche ważnego bełkotu

 

Art.8.1. Licencji, októrych mowawart.5bust.1i2, udziela się na wniosek przedsiębiorcy złożony wformiepisemnej, wpostaci papierowej lub wpostaci elektronicznej, po uiszczeniu opłaty, októrej mowawart.41ust.1pkt1.2.Wniosek, októrym mowawust.1, zawiera:1)oznaczenie przedsiębiorcy, jego adres isiedzibę albo miejsce zamieszkania;2)42)informację owpisie do Centralnej Ewidencji iInformacji oDziałalności Gospodarczej (CEIDG) albo numer wrejestrze przedsiębiorców wKrajowym Rejestrze Sądowym (KRS), jeżeli są wymagane;2)43)informację owpisie do Centralnej Ewidencji iInformacji oDziałalności Gospodarczej (CEIDG) albo numer wrejestrze przedsiębiorców wKrajowym Rejestrze Sądowym (KRS):a)w przypadku licencji, októrych mowa wart.5b ust.1 iust.2pkt1, jeżeli są wymagane,b)w przypadku licencji, októrej mowa wart.5b ust.2pkt2;3)numer identyfikacji podatkowej (NIP);4)określenie rodzaju izakresu transportu drogowego, awzakresie transportu drogowego taksówką –także obszaru wykonywania przewozu;5)określenie czasu, na który licencja ma być udzielona;6)44)określenie rodzaju iliczby pojazdów samochodowych, które przedsiębiorca będzie wykorzystywał do wykonywania transportu drogowego –wprzypadku wykonywania transportu drogowego wzakresie, októrym mowawart.5bust.1pkt1i2;6)45)określenie rodzaju iliczby pojazdów samochodowych, które przedsiębiorca będzie wykorzystywał do wyko-nywania transportu drogowego –wprzypadku wykonywania transportu drogowego wzakresie, októrym mowa wart.5b ust.1;7)44)określenie liczby wypisów zlicencji –wprzypadku wykonywania transportu drogowego wzakresie, októrym mowawart.5bust.1pkt1i2.7)45)określenie liczby wypisów zlicencji –wprzypadku wykonywania transportu drogowego wzakresie, októrym mowa wart.5b ust.1

 

 

 

 

Odpowiedz
Admin Driver
Posty: 130
Admin
Topic starter
(@admin-driver)
Zawansowany
Dołączył: 3 lata temu

Fajnie że rozpisałeś tą nowelę, ja zaglądałem jakiś czas temu do tego PDFa ale lenistwo wygrało ze mną....  Z innej beczki, ciekawe czy zmaleje ilość kierowców przez te dodatkowe "udogodnienia"? Do marca można będzie śmigać na starych zasadach, a potem zobaczymy jak to wyjdzie wszystko w praktyce.

Odpowiedz
klakier
Posty: 3
Registered
(@klakier)
Nowicjusz
Dołączył: 1 rok temu

Panowie ja tam nie jestem tak optymistycznie nastawiony,ponieważ jasno jest sformułowane że nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 01.01.2020.I tu w/g ,mnie jest problem -bo jak wchodzą z dniem to będą również WYMAGANE a  co za tym idzie przy kontroli drogowej będzie trzeba okazać badania lekarskie i psychotechniczne uprawniające do kierowania,pod warunkiem że partner wbije w dowód rej. Taxi . Okres przejściowy  od stycznia do marca to umowa ubera z partnerami,aby przygotować kierowców i pojazdy do legalnej jazdy ale przepisy będą w/g mnie egzekwowane przez Policję i ITD od -1.01.2020 r. wraz z momentem wejścia w życie tych przepisów.

Jeżeli uważacie inaczej to chętnie poczytam jak wy to interpretujecie.

Odpowiedz
lowrider
Posty: 51
Registered
(@lowrider)
Średnio zaawansowany
Dołączył: 2 lata temu

No właśnie cholera wie jak to będzie... partner miał dzwonić i informować o zmianach.... jest połowa listopada i cisza z ich strony, a czasu do pierwszego już niewiele zostało. 

@klakier masz rację z dniem 1 stycznia wchodzą przepisy i od tego dnia mogą je egzekwować i myślę, że oklejone auta mogą być kontrolowane. Ciekawe czy partnerzy będą blokować od 1szego konta osobom, które mają swoje prywatne i nieoklejone auto bez licencji i badań? Czy będą czekać do marca, a może w ogóle nie będą blokować?

Odnośnie policji - jeżeli partnerzy nie będą blokować ludzi z prywatnymi autami to teoretycznie policja może mieć problem z egzekwowaniem tych nowych przepisów, bo jak będą namierzać prywatne auta? Będą z lornetkami wypatrywać czy wieziesz kogoś z tyłu na siedzeniu a z przodu masz srajfona w łapce? Tak czy inaczej badania przydałoby się już zrobić... ehhhh   

btw. widział już ktoś samochody z kogutami ubera, co to niby za darmo brandują?

Odpowiedz
klakier
Posty: 3
Registered
(@klakier)
Nowicjusz
Dołączył: 1 rok temu

"koguty" oraz naklejki na drzwi będą wydawane od stycznia z tego co wiem i w gratisie dla tych samochodów co mają zrobione 90 przejazdów w miesiącu pod warunkiem że partner wyrobi potrzebną licencję.Ja się zastanawiam jeszcze nad jedną sprawą  a mianowicie nad sytuacją samochodów które jeżdżą a są z wypożyczalni brane  bo jak wymagane będzie wbicie  taxi do dowodu rejestracyjnego to ...chyba żadna wypożyczalnia na to sobie nie pozwoli aby obniżyć wartość swojego samochodu pieczątka taxi.Ponadto zostaje jeszcze sprawa samochodów które są w leasingu bo część jeżdżących pojazdów jest również w leasingu i tu już sprawa banku jak do tego podejdzie.

Odpowiedz
Koper
Posty: 2
Registered
(@koper)
Nowicjusz
Dołączył: 2 lata temu

Mam pytanie czy aby wykonać licencje na przewóz osób w danej miejscowości to trzeba mieć swoją działalność gospodarczą czy można to zrobić prywatnie albo podpiąć się pod kogoś? 

Odpowiedz
1 Odpowiedz
Sargon
Registered
(@sargon)
Dołączył: 1 rok temu

Nowicjusz
Posty: 1
Wysłany przez: @koper

Mam pytanie czy aby wykonać licencje na przewóz osób w danej miejscowości to trzeba mieć swoją działalność gospodarczą czy można to zrobić prywatnie albo podpiąć się pod kogoś? 

Trzeba mieć działalności i dodane PKD 49.39.Z

Odpowiedz
Naamach
Posty: 2
Registered
(@naamach)
Nowicjusz
Dołączył: 1 rok temu

Witam serdecznie,

chciałbym się upewnić w swoim stanowisku pytając o zdanie osób z forum.

Moja sytuacja wygląda następująco:

a) posiadam licencje na przewóz drogowy osób taksówką

b) prowadzę działalność gospodarczą z rozszerzonym pkd własnie o wyżej wspomnianą działalność

c) mój samochód jest dostosowany do przewozu osób taksówką (inaczej nie uzyskałbym licencji) czyli wbity w dowod. rejst. "Taxi" rozszerzone ubezpieczenie OC o taxi.

Rozumiem, że od 1 stycznia mogę nie używać kasy fiskalnej ponieważ zastąpi ją aplikacja? Z racji tego, że Minister cyfryzacji nie wydał jeszcze rozporządzenia jakie wymogi ma spełniać aplikacja to  rozumiem, że póki takiego rozporządzenia nie wyda to można spokojnie jeździć na tej którą obecnie posługuje się bolt?

Co więcej jak wygląda sprawa zatrudnienia kierowców przeze mnie?

Czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą i posiadająca licencję (na przewóż drogowy osób taksówką) będę mógł zatrudniać kierowców którzy będą jeździli na moim aucie (oczywiście oznakowanym "TAXI" bo przeciez nie musi mieć kogut napisane "BOLT", z wbitym w dowodzie rej, "TAXI"), będą posiadali zaświadczenie o niekaralności oraz ważne badania, które będą mówiły o tym, że nie ma przeciwskazań do pracy jako kierowca. Będą zatrudnieni u mnie na "umowę zlecenia".

Czy to prawidłowe myślenie czy błędne. Proszę o i informację od forumowiczów.

Pozdrawiam

Odpowiedz
2 Odpowiedzi
Admin Driver
Admin
(@admin-driver)
Dołączył: 3 lata temu

Zawansowany
Posty: 130

@naamach

Jeżeli chcesz zatrudniać ludzi powinieneś złożyć stosowne oświadczenie.

Na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu 19115 w dziale Transport Drogowy Taksówką jest dużo ciekawych informacji, polecam poczytać.

Jeden z artykułów na powyższej stronie odnosi do tego: Jak zrobić licencję taksówkarza w Warszawie - krok po kroku jest opisana cała procedura: jakie dokumenty, jakie koszty, gdzie co złożyć itd. https://warszawa19115.pl/-/licencja-na-wykonywanie-krajowego-transportu-drogowego-w-zakresie-przewozu-osob-taksowka

W powyższym artykule jest fragment "Wymaganie dokumenty" i w pkt 5 możemy przeczytać, cytuję:

5. Oświadczenie o zamiarze zatrudniania kierowców lub o zamiarze współpracy z osobami niezatrudnionymi, spełniającymi warunki ustawowe.

Czyli należałoby złożyć takie oświadczenie i będziesz mógł współpracować z innymi kierowcami.

Odnośnie pytań dotyczących taksometru, to tak jak napisałeś, ministerstwo nie przygotowało jeszcze pełnych wytycznych, dlatego to co wymieniłeś w punktach: a, b, c  na obecną chwilę wystarcza do pełnej legitności 😉

Odpowiedz
Amygdala
Registered
(@amygdala)
Dołączył: 1 rok temu

Początkujący
Posty: 8

@naamach

Witam. Zapraszamy do naszego Centrum medycznno-psychologicznego na badania. W ciągu jednej wizyty zrobicie Państwo wszystkie badania tzn. Psychotechnikę-badanie psychologiczne, orzeczenie lekarskie i konsultacje okulisty. Jeżeli przewozicie Państwo osoby lub rzeczy to obowiązują was badania z art 43 transport drogowy oraz psychotechnika art 39. Każdy kierowca musi mieć też zadany obowiązkowo wzrok. W naszym centrum przy ul Indiry Gandhi 27a w Warszawie zrobią Państwo komplet w promocyjnej cenie 350zł. Badamy też po ukraińsku, rosyjsku i angielsku ( całosc badań zajmuje ok 45min)

Zapraszamy rejestracja.amygdala.pl zapisy pod numerem 535 021 194 ( w godzinach 8-20)

Odpowiedz
matuss
Posty: 1
Registered
(@matuss)
Nowicjusz
Dołączył: 1 rok temu

Cześć wszystkim.

Jestem nowym użytkownikiem forum dlatego z góry przepraszam, że być może mój post nie jest w temacie, ale chciałbym się Was poradzić.

Zamierzam rozpocząć swoją przygodę z Bolt. Mam już wszystkie podstawowe dokumenty. Nie mam działalności gosp., lecz jestem podpięty do partnera. Nie mam też licencji na przewóz osób stąd moje pytanie jak wygląda sprawa w przypadku kontroli policji lub ITD? Jak wtedy postępować?

Pozdrawiam

Odpowiedz
2 Odpowiedzi
lowrider
Registered
(@lowrider)
Dołączył: 2 lata temu

Średnio zaawansowany
Posty: 51

Cześć @matuss za chwilę styczeń powinieneś zrobić badania psychotechniczne i mieć odpis licencji od swojego partnera.

 

Odpowiedz
Admin Driver
Admin
(@admin-driver)
Dołączył: 3 lata temu

Zawansowany
Posty: 130

@matuss

możesz też przetestować legalny.eu, ktoś tutaj pisał o nich na forum, wygląda to na ciekawą opcję 🙂

Odpowiedz
Daniel Jeleń
Posty: 1
Registered
(@danieljelen)
Nowicjusz
Dołączył: 1 rok temu

Witam wszystkich, dopiero co się zarejestrowałem więc proszę o wyrozumiałość, jeżeli pytanie nie dotyczy tego działu.

Mam umowę o pracę i ważne badania psychotechniczne na kat. B.

Czy można na tej podstawie jeździć w Uberze, czy należy wykonać nowe?

Odpowiedz
2 Odpowiedzi
Admin Driver
Admin
(@admin-driver)
Dołączył: 3 lata temu

Zawansowany
Posty: 130

@danieljelen

Umowa o pracę z partnerem? Jeżeli tak to możesz jeździć.

Badania psychotechniczne na TAXI jeszcze są do tego potrzebne.

Odpowiedz
PsychotestySlask
Registered
(@psychotestyslask)
Dołączył: 1 rok temu

Nowicjusz
Posty: 3

@danieljelen

Badanie psychotechniczne powinno być wykonane z art. 39 km z ustawy o transporcie drogowym - proszę sobie sprawdzić jaki rodzaj dokumentu Pan otrzymał.

 

Odpowiedz
dzony1991
Posty: 1
Registered
(@dzony1991)
Nowicjusz
Dołączył: 1 rok temu

Cześć. 
Chciałbym sobie po godzinach dorobić jeżdżąc właśnie na Uberze/Bolcie. Czy w związku z nowymi przepisami będzie mi się to opłacać, jeśli później trzeba będzie założyć działalność itd... a ja nie będę chciał tego robić tylko po to żeby sobie dorabiać? Czy może tak jak wyżej koledzy pisali lepsze rozwiązanie to legalny.eu? 

Odpowiedz
lowrider
Posty: 51
Registered
(@lowrider)
Średnio zaawansowany
Dołączył: 2 lata temu

I przez pandemię korony przesunęli lex uber do końca września 2020 ;p

Odpowiedz
Barthezowy
Posty: 8
Registered
(@barthezowy)
Początkujący
Dołączył: 9 miesięcy temu

Mam pytanie , posiadam badania lekarskie , psychotesty , Taxi wbite w dowód rejestracyjny , oc na Taxi , oraz nie dawno odebrałem wypis licencji Taxi które wyrobiłem od partnera. Partner Mi powiedział ze póki nie wejdzie legalizacja taksometrów na aplikacje to w razie kontroli lepiej nie pokazywać swojego wypisu licencji Taxi ( chyba ze bym w pełni uzbroił samochód w taksometr itp) , powiedzcie Mi czy wy jeździcie z takim wypisem i w razie kontroli itd lepiej pokazać ta licencje czy nie ? Bo ja już szczerze mówiąc się w tym wszystkim pogubiłem , pozdrawiam

Odpowiedz
Admin Driver
Posty: 130
Admin
Topic starter
(@admin-driver)
Zawansowany
Dołączył: 3 lata temu

Cześc @barthezowy

Z ciekawości w jakim mieści jeździsz?

Żeby być 100% legalnym musisz mieć: oznakowanie taxi, taksometr, badanie techniczne, badania psycho + orzeczenie lekarskie, zaświadczenie z KRK i ubezpieczenie OC na TAXI.

W wielu miastach możesz wbić w dowód TAXI bez posiadania taksometru - jednak podczas kontroli musisz mieć taksometr.

Partnerzy żeby dodać Twój samochód do swojego konta partnerskiego i wyrobić Ci odpis ze swojej licencji muszą mieć tylko twoje dane plus skan twojego dowodu z wbitym TAXI + badania - jednak podczas kontroli ITD jak nie będziesz miał taksometru i pokażesz odpis licencji swojego partnera to tym samym narażasz swojego partnera na utratę licencji - dlatego prosił Cię żebyś tej licencji nie pokazywał podczas kontroli. Jak nie pokażesz licencji to wtedy Ty będziesz odpowiadał za nielegalną jazdą, jak pokażesz licencję to ciężar odpowiedzialności przerzucasz na partnera - bo to on zatrudnia i dopuszcza do jazdy na swojej licencji kierowcę, który nie ma taksometru.

Tak czy inaczej ten "Partner" robi Cię w konia. Albo kup taksometr i zrób legalizację i zgłoś to swojemu partnerowi, a najlepiej uciekaj od takich kombinatorów bo wg. mnie wystawiają Cię na mukę i chcą umywać ręce.

Odpowiedz
4 Odpowiedzi
Barthezowy
Registered
(@barthezowy)
Dołączył: 9 miesięcy temu

Początkujący
Posty: 8

@admin-driver Z Warszawy jestem , dzięki wielkie za odpowiedz , Trochę mnie uświadomiłeś z tym wszystkim 🙂 A jeśli chodzi o partnera to chyba żaden partner nie bierze  tego na Siebie i nie pozwala kierowca pokazywać tego wypisu ? Chyba że znasz któregoś który jest wyjątkiem i mógłbyś najwyżej polecić 🙂 

Odpowiedz
Admin Driver
Admin
(@admin-driver)
Dołączył: 3 lata temu

Zawansowany
Posty: 130

@barthezowy normalny partner który działa zgodnie z literą prawa nie robi takich akcji jak opisałeś. Normalny partner powie Ci "słuchaj zainwestuj 3 koła w taksometr z legalizacją lub wynajmij ten taksometr od nas" wtedy normalnie jeździsz i podczas kontroli policji lub ITD gadasz sobie z nimi o pogodzie 🙂

Taki taksometr zwraca się w pierwszym miesiącu pracy.

Jak zamontujesz taksometr to każdy partner Cię weźmie z otwartymi ramionami, bo to 100% legalne.

Jeżeli nie chcesz taksometru i oznaczeń to jesteś w podziemiu 😉

Odpowiedz
Barthezowy
Registered
(@barthezowy)
Dołączył: 9 miesięcy temu

Początkujący
Posty: 8

@admin-driver

Nie długo zakupuje kaskotaksometr i chce wpełni okleić samochód i mam dwa pytania, czy przy każdym przejeździe Uber/Bolt odpalasz taksometr? Jak tak to jak ustawiasz cenę ? Zastanawia mnie to bo koszt przejazdu na początku widzi klient, ja niestety nie. Drugie pytanie jaka cenę masz napisana na naklejce bocznej z cennikiem ? Według aplikacji ? Pozdrawiam 

Odpowiedz
Admin Driver
Admin
(@admin-driver)
Dołączył: 3 lata temu

Zawansowany
Posty: 130

@barthezowy w kasotaksometrze novitus e masz funkcję "cena umowna" możesz wbić ją przy starcie i po zakończeniu kursu niezależnie od tego ile nabił będzie kwota z ustawionej ceny umownej - o cenę możesz pytać pasażerów 😉

Będziesz jeździł na własnej działalności czy pod partnerem?

Odpowiedz
Barthezowy
Posty: 8
Registered
(@barthezowy)
Początkujący
Dołączył: 9 miesięcy temu

Hej będę jeździł pod partnerem , zastanawiałem się nad DG, ale zdecydowałem ze narazie zostanę u Partnera , ja niestety kupuje Cezara + Vega jest jednak tańszy od kasko -Taksometru i można odpiac kasę  ( wiem napisałem na początku ze kupuje kask taksometr) czy na tym istnieje możliwość takiej opcji jak na novitusie? Pozdrawiam

Odpowiedz
1 Odpowiedz
Admin Driver
Admin
(@admin-driver)
Dołączył: 3 lata temu

Zawansowany
Posty: 130

@barthezowy znalazłem takie info - Taksometr Cezar współpracujący z kasą VEGA Taxi przesyła wszelkie informacje potrzebne do wystawienia paragonu za kurs taksówki. Istnieje możliwość wybrania dodatkowych opcji dotyczących rozliczenia kursu: np. udzielenia rabatu za usługę wybrania opcji „cena umowna”

Odnośnie ceny na szybie to musisz mieć taką samą cenę na szybie jak taryfy w taksometrze, jak będziesz montował taksometr to poproś żeby Ci ustawili 2 zł za 1 taryfę, większość z nas tak ustawia, a potem naklej kartkę z tą ceną i tyle.

Z ciekawości możesz napisać jakie warunki rozliczeniowe proponuje partner dla którego będziesz jeździł?

Odpowiedz
Barthezowy
Posty: 8
Registered
(@barthezowy)
Początkujący
Dołączył: 9 miesięcy temu

Jeżdżę pod jednym z największych partnerow w Polsce , ktory się cieszy bardzo dobra opinia , firma na E:) osobiście nie mogę na nich narzekać , wszystkie przelewy na czas jak i pomoc jest naprawdę super , Ja jeżdżę na umowa zlecenie plus umowa najmu auta . 

PS: Wcześniej jeździłem u kogoś innego ale podejrzany był ten partner i wolałem zmienić na kogoś zaufanego , nic nie mówił ze jazda bez taksometru itp jest po prostu od stycznia nielegana

Odpowiedz
Udostępnij: